"Mindig is korrekt kapcsolatra törekedtem az Orosz Föderációval, de ehhez mindkét félnek el kell ismernie a valóságot. Nem fog sem az orosz külügyminisztérium, sem Putyin elnök, sem Medvegyev kormányfő meggyőzni engem arról, hogy Oroszország a béke követe, az olajág hordozója ebben a térségben. Nem: Oroszország konfliktusokat gerjeszt és instabilitást" - jelentette ki Basescu.
Kifejtette: Oroszország egy instabilitási gyűrűt hozott létre a Fekete-tenger körül, a Krím félszigeten, a Hegyi-Karabah térségben, Abháziában, Dél-Oszétiában és a Dnyeszter-melléken.
"Ezeket a konfliktusokat Moszkvából lehet csak megoldani, de ugyanúgy robbantani is onnan lehet őket, akár egymás után, akár egyszerre, ahogy Moszkva politikai igényei megkívánják" - vélekedett az elnök.
Az orosz külügyminisztérium április elején csalódását fejezte ki az államfő Ukrajnával és a Krímmel kapcsolatos "sorozatos oroszellenes kijelentései" miatt. Moszkvában egyebek között azt nehezményezték, hogy Basescu országa NATO-csatlakozásának 10. évfordulóján azt mondta: Oroszország agressziót követett el Ukrajna ellen és megsértette az ország területi egységét garantáló, 1994-es budapesti memorandumot.
Erre utalva Basescu rámutatott: a csalódás kölcsönös. Hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy megszakadt volna a kommunikáció a nagykövetségek szintjén.
Basescu arra is kitért, hogy Romániának javítania kell a tartalékosok mozgósíthatóságát, jelenleg ugyanis tartalékosainak jelentős része "Olaszországban, Spanyolországban, vagy Németországban dolgozik vendégmunkásként". Ugyanakkor kifejtette: nem hiszi, hogy Oroszország NATO-országot támadna meg. "Ez háborúhoz vezetne" - szögezte le az elnök.